Warsaw Summer Jazz Days 2016
Tord-Gustavsen-with-Simin-Tander-and-Jarle-Vespestad

Tord Gustavsen with Simin Tander and Jarle Vespestad

7 LIPCA

Tord Gustavsen – piano, electronics, synth-bass, Simin Tander – voice, Jarle Vespestad – drums

W swoim nowym albumie wydanym przez EMC Records Tord Gustavsen zwraca swoją uwagę ku interpretacji i nowym opracowaniom strożytnych norweskich hymnów. Dźwięki te, jak sam uważa, jako muzyk jazzowy, są jego oryginalnymi i najgłębszymi „standardami”.

Uznany na całym świecie norweski muzyk w 2014 roku spotkał afganistańsko-niemiecką wokalistkę Simin Tarner – wschodzącą gwiazdę europejskiego rynku muzycznego, od tego momentu nawiązali współpracę. Wraz z afganistańskim poetą B. Hamsaay tłumaczyli i opracowywali teksty wybranych norweskich hymnów na afgański język Pashto – ojczysty język ojca Simin. Podczas procesu interpretacji, dialogu i tłumaczenia hymny zaczęły stawać się coraz bardziej sufickie oraz otwarte duchowo, mimo to wciąż wyraźnie zachowywały swoje korzenie. Otrzymany zbiór tekstów świadczy o pasji Simin i Torda do konstytutywnego oddziaływania na siebie fundamentów i wolności – korzeni i otwartości – w muzycznej, duchowej i kulturowej tożsamości.

Zamykając muzyczne dialogi nad starożytnymi hymnami, liberalne trio zagra również nowe kompozycje Torda Gustavsena – bazujące na sufickiej poezji tłumaczonej na język angielski – oraz muzykę instrumentalną. Razem daje to połączenie zmysłowego jazzowego minimalizmu znanego z poprzedniego trio Gustavsena z ciepłym i wibrującym głosem Simin i głębokimi, elektronicznymi dźwiękami. Po raz pierwszy na scenie Tord używa subtelnej elektroniki dodającej głębokości i warstw do muzycznej struktury w akompaniamencie pianina.

Simi Tander (wokal) – jedna z najbardziej niesamowitych osobowości młodego europejskiego jazzu. Z jej uroczo delikatnym a zarazem równie wyrazistym wokalem Simi buduje mosty między zachodnim jazzem i śpiewem podobnym do arabeski, a eksperymentami w pisaniu utworów i intymnymi balladami. Afganistańsko-niemiecka piosenkarka zarysowała fascynującą drogę od jej środkowo-wschodniego dziedzictwa do współczesnego jazzu. Wraz ze swoim kwartetem nagrała dwa albumy co zaowocowało niezliczoną liczbą współprac z innymi muzykami.

Simi jest wschodzącą gwiazdą na duńskich i niemieckich scenach jazzowych. Jej hipnotyzujące występy na jednych z głównych scen jak np. North Sea Jazz Festival wzbudziły entuzjastyczne recenzje. Jest zapraszana na międzynarodowe festiwale zarówno w europie jaki i w Azji np. festiwal jazzowy Jarasum w Południowej Korei.

Tord Gustavsen (pianino) – wraz ze swoim trio i kwartetem stworzył 6 albumów wydanych przez wytwórnię ECM. Jeszcze przed rozpoczęciem solowej kariery był ważną osobowością norweskiej sceny jazzu. Jego popęd do oryginalnej i autentycznej gry z przenikliwie uważnym słuchem w tworzeniu współgrania, sprawia że Tord jest ciekawym doświadczeniem zarówno jako solista jak i członek zespołu. Jego sposób łączenia historii jazzu z nordyckim, refleksyjnym i lirycznym pięknem wnosi intrygujący głos na dzisiejszą scenę muzyki.
Od 10 lat Tord Gustavsen koncertuje na całym świecie ze swoim projektami, grając na największych festiwalach i estradach od San Francisco do Wellington.

Jest laureatem licznych nagród, w tym norweskiej Grammy ( spellemannprisen ), nagrody CHOC (Francja ) , nagroda dla najlepszego Międzynarodowego Jazzowego Albumu (Australia ) , Nagranie miesiąca w Stereophile Magazine (USA ) , oraz nagroda muzyczna NOPA za najlepszą kompozycję jazzową w 2010 roku .

Jarle Vespestad ( perkusja ) | Rodzaj wzniosłego minimalizmu Jarle sprawia że znajdzie on niewielu jeżeli jakichkolwiek podobnych do siebie perkusistów, nadal będąc
naprawdę porywającym na swój własny sposób.

Jego liryczna nacisk i bardzo czułe współgranie dopracowane między Tord’em i nim na przestrzeni lat jest niezbędnym elementem struktury zespołu muzycznego. Jarle odgrywa również kluczową rolę w skandynawskich zespołach takich jak Farmers Market, InterStatic, and Supersilent.