Warsaw Summer Jazz Days 2017

The Orion Trio

8 LIPCA

Rudy Royston – tenor and soprano saxophones
Yasushi Nakamura –acoustic bass
Jon Irabagon – drums

Rudy Royston – OriOn trio

OriOn trio to wynik historii, która rozpoczęła się pięć lat temu, kiedy Jon, Yasushi i Rudy Royston po raz pierwszy zagraliśmy wspólnie w niewielkim barze w Nowym Jorku. Występując wówczas wspólnie na jednej scenie, natychmiast odkryliśmy i uświadomiliśmy sobie, że łączy nas braterstwo duchowe w zamiłowaniu do wszystkich gatunków muzyki a także pociąg do dowolnego ich łączenia. W kolejnych latach zaczęliśmy budować między sobą zaufanie i przestrzeń niczym nieskrępowanego wyrazu, które dzisiaj stanowią składowe naszej muzyki. To potężne trio jest wysoce eklektyczne i nieograniczone i otwiera szeroki wachlarz różnorodnych ujęć, od funku i R&B, swingu przez gospel, metal, drum’n’bass’ aż do klasyki. „Raz jesteśmy silnie melodyjni i atonalni, innym razem rytmiczni i kontrapunktowi, tradycyjni i nowocześni.”

Rudy Royston

pochodzący z Ft. Worth, Texas, wychowany w Denver w stanie Kolorado. Pierwszy kontakt z perkusją i bębnami miał już jako mały chłopiec, grywając w kościele oraz słuchają płyt winylowych na zmianę ze swoim rodzeństwem. Najmłodszy z całej piątki, Royston zawdzięcza swoją muzyczną fascynację rodzicom i rodzeństwu, którzy sami będąc żywo zapalonymi miłośnikami wszystkich gatunków muzyki, od najmłodszych lat zapewniali mu dostęp do bogatej kolekcji nagrań, która bezpośrednio wpłynęła na kierunek zwrotu jego późniejszej twórczości. Jego ojciec jako nadzorca żeglugi morskiej ściągał do domu lekko popsute instrumenty muzyczne, w rezultacie czego Rudy dorastał w otoczeniu bongosów, ksylofonów, metalofonów, rejestratorów dźwięku, dzwonków, perkusji i innych instrumentów perkusyjnych. Dzięki temu, chodząc zaledwie do czwartej klasy, przy wsparciu matki, Rudy zaczął pobierać profesjonalne lekcje muzyki, rozpoczynając naukę czytania i pisania muzyki.

W czasie drugiego roku nauki w szkole średniej, Rudy uczęszczał na Telluride Jazz Camp w Telluride w stanie Kolorado, gdzie miał możliwość po raz pierwszy zetknąć się z profesjonalnym perkusyjnym zestawem jazzowym. Młody muzyk już wtedy przeczuwał jak potoczy się jego dalsza ścieżka rozwoju. Umiłowanie muzyki zaprowadziło go na Uniwersytet Północnego Kolorado, Metropolitan State College i na Uniwersytet w Denver. Rudy z wyróżnieniem ukończył trzeci z nich, zdobywając tytuł Licencjata Sztuki w dziedzinie muzyki i poezji. Następnie otrzymał certyfikat K-12 w Metropolitan State College w Denver.

Jeszcze w czasach studiów Royston zaczął grać ze znakomitym trębaczem, Ronem Milesem, w którym odnalazł swojego najlepszego nauczyciela muzyki i mentora.

Po ukończeniu studiów kontynuował grę i nagrania na scenie gospel, alternatywnego rocka i jazzu w Denver i w Stanach Zjednoczonych. Przez dziesięć lat uczył w szkołach publicznych, zanim przeprowadził się na Wschodnie Wybrzeże w 2006 roku, aby kontynuować edukację na Uniwersytecie Rutgersa, School of the Arts w Mason Gross, studiując perkusję jazzową z Victorem Lewisem. Rudy szybko zaaklimatyzował się na nowojorskiej scenie muzycznej, występując obok artystów światowej sławy, takich jak Javon Jackson, Bill Frisell, Les McCann, David Gilmore, Ben Allison, Jason Moran, JD Allen, Sean Jones, Jeremy Pelt, Greg Osby, Jennifer Holiday , Tia Fuller, Ravi Coltrane, Bruce Barth, George Colligan, Don Byron, John Ellis, Jenny Scheinman czy Mingus Big Band.

Jon Irabagon

„Saksofonista Jon Irabagon jest rewolucjonistą jazzowej formy” – powiadał Martin Longley w swoim filmie Jon Irabagon, wydanym w sierpniu 2014 roku nakładem New York City Jazz Records. „Jest rewoucjnistą, który bawi się tym, co zmienne. Potrafi zmieniać muzykę od wewnątrz, eksperymentując z formą ale jednocześnie potrafi przekonać widownię do tego, że wciąż jest muzykiem starej szkoły jazzowej. Jest tylko kilku muzyków, którzy z taką łatwością potrafią poruszać się po stylach, od postpopu po swobodną improwizację, od awangardowego country po metal; chaotyczny kolaż potrafią okrasić delikatnością.

Zwycięzca Konkursu Saksofonicznego Thelonious Monk w 2008, plasowany na szczycie zarówno Rising Star Alto Saxophone, jak i Rising Star Tenor Saxophone w ankiecie „Poll Beat Magazine Critics ‚Poll”, znalazł się także na liście 25 jazzowych ikon zdaniem New York City. Jon także został uznany za Muzyka roku 2012 przez New Jork Jazz Record. Jest on niezależnym członkiem takich zespołów, jak Mostly Other People Do The Killing oraz The Mary Halvorson Quintet. Jest też założycielem Bryan & The Haggards i Mike Pride’s From Bacteria to Boys. Przez wiele lat współpracował z legendarnym perkusistą Barrym Altschulem oraz z kwintetem Dave’a Douglasa.

Irabagon posiada własną wytwórnię płytową, która ma na swoim koncie takie produkcje jak: I Don’t Hear Nothin’ but the Blues Volume 2: Appalachian Haze (z Mike’m Pride’m i Micemk Barrem), Outright! Unhinged (z Ralph’em Alessim, Jacobem Sacksem, Johnem Hebertem i Tomem Rainey’em) oraz It Takes All Kinds (z Markem Heliasem i Barrym Altschulem).

Yasushi Nakamura

Urodzony w Tokyo, w 1982 roku dorastał w Seattle. Początki jego przygody z muzyką sięgają wieku 11-stu lat, kiedy to po raz pierwszy zetknął się z klarnetem i saksofonem tenorowym. W wieku 14 lat zaczął grać na basie. Po ukończeniu studiów w Newport High School w 2000 roku Nakamura studiował jazz w Berklee College of Music, uzyskując stopień licencjata w dziedzinie Performansu w 2003 roku. W 2004 roku otrzymał pełne stypendium w Juilliard School i ukończył Jazz Studies w Yasushi z tytułem magistra. Występował w wielu krajach na całym świecie ze wspaniałymi gwiazdami jazzu, takimi jak Clarence Penn, Frank Kimbrough, Wynton Marsalis, Hank Jones i wieloma innymi.