Warsaw Summer Jazz Days 2016
Robin-Eubanks-and-Mental-Images

Robin Eubanks and Mental Images

8 LIPCA

Robin Eubanks – electric trombone, Mike King – piano and keys, Bors Kozlov – bass, Obed Calvaire – drums

Robin Eubanks jest czołowym puzonistą swojego pokolenia.

Niezależnie, czy występuje ze swoimi zespołami, Mental Images lub EB3, czy też The SF Jazz Collective, Dave Holland Quintet / Big Band, Robin jest artystą, którego wpływ na publiczność ma wielką moc i trwałość. Nowym albumem Klassik Rock Volume 1 Robin potwierdza swoją pozycję progresywnego giganta muzyki.

Eubanks urodził się w muzykalnej rodzinie: jego brat, Kevin Eubanks, był dyrektorem muzycznym w The Tonight Show; ich matka była nauczycielką muzyki; drugi brat, Duane, jest uznanym trębaczem; a wujek Ray Bryant był wybitnym i legendarnym pianistą jazzowym.

Edukacja muzyczna Robina Eubanksa zaczęła się, gdy miał osiem lat, i trwała aż do czasów studiów, gdy ukończył z wyróżnieniem University of the Arts w Filadelfii. Po studiach młody puzonista przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął swoja muzyczną podróż, która prowadziła go przez występy z takimi wielkimi artystami, jak między innymi Art Blakey, Elvin Jones, Eddie Palmieri, Sun Ra, Barbra Streisand, The Rolling Stones i Talking Heads Za swoją grę na albumach Wide Angles Michaela Breckera oraz What Goes Around i Overtime Dave’a Hollanda otrzymał nagrody Grammy.

Robin dzieli swój napięty harmonogram między występy a wizyty w Szkole Muzycznej w Oberlin gdzie jest mianowanym profesorem puzonu jazzowego i kompozycji jazzowej. Jest również cenionym profesorem w Prywatnym Kolegium Muzycznym w Berklee, wcześniej pracował również w Szkole Muzycznej w Bostonie przez okres dwóch lat, ponadto5 lat wykładał w Szkole muzycznej Księcia Clausa w Holandii. Na dodatek, gdyby było tego mało, w ciągu minionych pięciu lat Robin stał się znanym lektorem, klinicystą Yamaha i wykładowcą najwyższych klas prowadzonych przez wiodące instytucje w Stanach Zjednoczonych oraz za granicą.

W 2014 r. Robin Eubanks został wyróżniony tytułem Najlepszego Puzonisty przez krytyków „JazzTimes”, a kilkakrotnie był uznawany Puzonista Roku przez czytelników i krytyków „Downbeat” Otrzymał również stypendium Chamber Music America i grant kompozytorski ASCAP. Jego zainteresowania kompozytorskie są bardzo zróżnicowane. Eklektyczny kompozytor biegle odnajdujący się w wielu stylach posługuje się wieloma muzycznymi językami. Jak? Zasadniczą rolę odgrywa połączenie mistrzowskiego opanowania fachu oraz wrodzonego talentu, które przypomina połączenie matematyki i magii.

Sam mówi o sobie i swojej muzyce:
„Moje kompozycje mogą przechodzić płynnie od swingu przez funk do latin jazz , do 11/8 lub 7/4 bez uczucia przymusowego czy niewygodnego brzmienia. To pozwala mi wykorzystywać całe moje doświadczenie. Mam swobodę tworzenia form, które łączą różnorodne wpływy w zupełnie nowe struktury”

Kompozycje i aranżacje Robina Eubanksa nagrywali między innymi The Mingus Big Band, SF Jazz Collective, Dave Holland Quintet i Big Band. Co więcej, szkoły wyższe i uniwersytety w całych Stanach wykonują jego utwory oraz aranżują i nagrywają jego muzykę. Eubanks nagrał dziewięć albumów jako lider i współpracował jako muzyk studyjny przy nagraniach setek kolejnych.