Warsaw Summer Jazz Days 2017

Miguel Zenón Quartet

9 LIPCA

Miguel Zenon

„Ten młody muzyk i kompozytor nawiązuje do artystycznej, kulturalnej i społecznej tradycji jazzu, tworząc przy tym zupełnie nowy język jazzu XXI wieku „. – Fundacja im. MacArthura, 2008.

Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, Guggenheim oraz MacArthur Fellow, Miguel Zenon stoi na czele grupy muzyków, którzy w mistrzowski sposób wyważają i mieszają często sprzeczne ze sobą bieguny: innowację i tradycję. Powszechnie uznawany za jednego z przełomowych i najbardziej wpływowych saksofonistów swojego pokolenia, jako kompozytor i konceptualista stworzył unikalne brzmienie, koncentrując się przede wszystkim na doskonaleniu wyjątkowej mieszanki folku latynoamerykańskiego i jazzu. Urodził się i wychowywał w San Juan, w Portoryko. Tam też studiował klasyczny saksofon w Escuela Libre de Música. Uzyskał tytułu licencjata w dziedzinie studiów jazzowych z Berklee College of Music oraz tytułu magistra w dziedzinie performansu jazzowego w Manhattan School of Music. Jego studia zostały uzupełnione i wzbogacone przez rozległe i zróżnicowane doświadczenie w roli sidemana i współtwórcę. Przez całą karierę dzielił swój czas zarówno pracując ze starszymi mistrzami jazzu i najmłodszymi innowatorami muzyki, niezależnie od stylów i gatunków. Lista muzyków z którymi Zenon koncertował i / lub nagrywał jest imponująca: SFJAZZ Collective, Charlie Haden, Fred Hersh, Kenny Werner, David Sánchez, Danilo Perez, The Village Vanguard Orchestra, The Mingus Big Band, Bobby Hutcherson czy Steve Coleman.

Jego ostatni album nominowany do nagrody Grammy (Identities are Changeable, Miel Music, 2014), inspirowany jest ideą tożsamości narodowej, jakiej doświadczyła wspólnota portorykańska w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w Nowym Jorku. Cała muzyka z tego albumu jest napisana wokół serii wywiadów z kilkoma nowojorskimi Portorykańczykami. Opowieść stworzona przez te rozmowy dała początek wszystkim utworom, znajdującym się na krążku. Wydawnictwo wzbogacone jest o fragmenty wideo nagrane przez Davida Dempewolfa – zostało okrzyknięte jednym z najlepszych albumów 2014 r. przez takie media jak: NBC News, NPR, Boston Globe, Rhapsody, All About Jazz i Jazz News Magazine.

Zenon jest założycielem cieszącej się ogromnym uznaniem grupy SFJAZZ Collective, w szeregach której pojawili się: Bobby Hutcherson, Joe Lovano, Joshua Redman, Brian Blade, Nicholas Payton, Dave Douglas i Eric Harland. W latach 2012 i 2013 związek Zenona z SFJAZZ Collective zacieśnił się jeszcze bardziej wskutek objęcia przez niego posady dyrektora artystycznego podczas dwóch pierwszych sezonów SFJAZZ Center, obok Billa Frisella, Jasona Morana, Reginy Carter i Johna Santosa.

Jego dziewięć albumów, razem ze wspomnianym Identities are Changeable, nie tylko odzwierciedla ścieżkę artystycznego rozwoju jako muzyka ale również ukazuje wyraźne dążenia jako konceptualisty i producenta.

Debiut Looking Forward (Fresh Sound New Talent, 2002) to rejestracja licznych fascynacji muzycznych wówczas 24-letniego artysty, którego New York Times mianował numerem jeden alternatywnego albumu jazzowego w 2002 roku. Drugi z kolei, Ceremonial (Marsalis Music, 2004) zostal okreslony przez All About Jazz jako czołowe zderzenie trzech tradycji – latynoskiej, jazzowej i klasycznej na polu współczesnego jazzu i zyskało szerokie uznanie zarówno w świecie jazzu jak i poza nim. Trzeci album, Jibaro (Marsalis Music, 2005), nawiązuje stylistycznie do muzyki portugalskiej o nazwie La Musica Jibara i stanowi kolejny dowód na to, iż wszystkie zdobyte wcześniej pochwały były jak najbardziej zasłużone.

Chicago Tribune opisał go słowami: „instrumentalna zręczność gry Zenona, energia jego kompozycji oraz wrażliwość jego zespołu na muzykę z Portoryko, wyznaczają nowe ścieżki w jazzie”.

Znacznie bardziej osobisty i intrygujący Awake (Marsalis Music, 2008), na kwartet smyczkowy i rogi, ukazuje potężne możliwości Zenona jako pisarza i aranżera. Jak określił go Audiophile Audition: „Ten album nie zatrzymuje się na poziomie instrumentalnym. On pobudza uczucia, intelekt, i ducha odbiorcy”. Przykuwając uwagę międzynarodowej prasy, za każdym razem zdobywał  najwyższe notowania i wyróżnienia, pojawiając się w tekstach takich magazynów jak Jazzwise (Wielka Brytania), Jazz Man (Francja) oraz Jazz Magazine (Francja).

Zenon powraca do portorykańskich fascynacji w albumie Esta Plena (Marsalis Music, 2008), nawiązując w nim do tradycyjnego stylu Plena z kraju swojego pochodzenia. Album powstał przy wsparciu prestiżowej Fundacji im. Johna Simona Guggenheima i rozszerza kwartet o trzech perkusjonistów/ wokalistów. Sam lider objął w nim rolę zarówno tekściarza, jak i wokalisty. Jazz Times stwierdził, że Esta Plena „to muzyka, która stanowi zamkniętą całość, z energią, opanowaniem i świeżym spojrzeniem na to, jak afro-karaibska muzyka może estetycznie ewoluować bez zatracenia swoich korzeni. Poza uznaniem ze strony New York Times, Village Voice, El Nuevo Dia, Downbeat i The Chicago Tribune, krążek pozwolił Zenonowi zdobyć dwie nominacje do nagrody Grammy (jedna dla najlepszego improwizatora i jedna dla najlepszego albumu z muzyką latynoską).

Płyta Alma Adentro (Marsalis Music, 2011) jest hołdem dla portorykańskich pieśni. Artysta eksploruje i aranżuje na nim pięciu legendarnych kompozytorów z Portoryko, (Bobby Capo, Tite Curet Alonso, Pedro Flores, Rafael Hernandez, i Sylvia Rexach). Kompozycja odzwierciedla wieloletnią współpracę kwartetu z pianistą Luisem Perdomo, kontrabasistą Hansem Glawischnigiem i perkusistą Henry Colem oraz dziesięcioma instrumentami stroikowymi, poprowadzonymi przez Guillermo Kleina. Ten wiekopomny album oddaje pokłon muzyce wielkich mistrzów, a także przybliża ją nowej widowni. Krążek zdobył tytuł Najlepszej Płyty Roku 2011 na iTunes oraz NPR. W 2012 roku był nominowany do Nagrody Grammy dla Najlpszego Dużego Zespołu Jazzowego. Został również uhonorowany latynoską Grammy dla Najlepszego albumu Instrumentalnego.

Rayela (Sunnyside Records, 2012) jest zapisem współpracy z francuskim pianistą – kompozytorem, Laurentem Coqem, inspirowanej literackim dziełem argentyńskiego pisarza Julio Cortazara, pod tym samym tytułem. Na nagraniu usłyszeć można Danę Leonga (wiolonczela, puzon), Dana Weissa (tabla, bębny, perkusja), wybitych muzyków, którzy pomagają tworzyć unikalny dźwięk zespołu, który wyróżnia ten wyjątkowy projekt.

Oye!!! Live in Puerto Rico (Miel Music, 2013) to debiutancki album grupy The Rhythm Collective, która po raz pierwszy wystąpiła wspólnie w 2003 roku na miesięcznym touree po Afryce Zachodniej. Członkami zespołu są Aldemar Valentin (gitara elektryczna), Tony Escapa (perkusja) i Reinaldo de Jesus (perkusjonalia), jedni z najbardziej utalentowanych muzyków pochodzenia portorykańskiego.

Jako kompozytor Zenon był zapraszany przez SFJAZZ, Nowojorską Państwową Radę Sztuki, Chamber Music America, Fundację im. Johna Simona Guggenheima, Jazz Reach, Peak Performances, PRISM Quartet i wielu innych.

Znalazł się również na szczycie Wschodzących Gwiazd Saksofonu Altowego rankingu magazynu Downbeat. Podobnie, uzyskał tytuł Jazzowego Artysty Roku i Saksofonisty Altowego Roku w ankiecie, przeprowadzonej przez Jazz Times. W 2015 roku został wybrany jako Altowy Saksofonista Roku przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Jazzowych.

Biografia Zenona nie byłaby kompletna bez zaznaczenia jego roli jako nauczyciela. W 2003 roku Zenon został zaproszony przez Kennedy Center, aby uczyć i występować w Afryce Zachodniej w ramach programu Jazz Ambassador. Od tamtej pory dał on setki wykładów i mistrzowskich lekcji oraz nauczał na całym świecie w takich instytucjach, jak The Banff Centre, Berklee College of Music, Siena Jazz, Conservatorium Van Amsterdam, Musik Akademie Basel, Conservatoire de Paris, University of Manitoba, Manhattan School of Music, UMass-Amherst oraz Brubeck Institute. Jest również stałym członkiem Konserwatorium Muzycznego w Nowej Anglii. Ale tym, co prawdopodobnie w najlepszy sposób podkreśla jego zaangażowanie w edukację i co potwierdza jego rosnącą reputację jako „ambasadora kultury” jest program, który powołał do życia w 2011 roku, Caravana Cultural. Jego głównym celem jest umożliwienie dostępu do bezpłatnych koncertów jazzowych w wiejskich obszarach Portoryko. Jest to kulturowy wkład w wyspę, który daje lokalnej społeczności szansę słuchania najwyższej klasy jazzu (Zenon zaprasza jednych z najlepszych muzyków nowojorskiej sceny jazzu), angażując jednocześnie młodych Portorykańczyków w działalność koncertową.

Od lutego 2011 roku artysta daje cykliczne koncerty, poświęcone muzyce wybranym legendom jazzu (Charlie Parker, Miles Davis, Duke Ellington i innym), które poprzedzone są wprowadzeniem, dotykającym podstawowych elementów jazzu i improwizacji. W ciągu ostatnich dziesiąci lat Zenon osobiście zorganizował Jazz Jam Session w San Juan, z nadzieją stworzenia platformy dla młodych muzyków do rozwoju i wspólnej interakcji. W 2008 roku został wybrany jednym z 25 wybitnych osobowości, które otrzymały prestiżowy grant MacArthur Fellowship, bardziej znany jako „Grant dla geniuszy”.

Na co dzień artysta żyje w Nowym Jorku razem z żoną Elgą i córką.