Warsaw Summer Jazz Days 2016
Michel-Benita-Ethics

Michel Benita Ethics

7 LIPCA

Michel Benita – double bass, Mieko Miazaki – koto, Nguyen Le – guitar, Matthieu Michel – flugelhorn, Philippe Garcia – drums

Wczesne lata 80. XX wieku Michel Benita spędził w Paryżu, gdzie robił wszystko, by wykorzystać każdą nadarzającą się okazję i zdobywać nowe doświadczenia, grając wszędzie tam, gdzie chcieli go słuchać. To była dobra szkoła — życie w drodze, od jednego klubu do drugiego. Te lata uwolniły palce Michela od ograniczeń techniki i przyniosły mu miano jednego z najbardziej obiecujących kontrabasistów. Zatem naturalną konsekwencją było zaproszenie Benity w 1986 r. do gry w pierwszej Orchestre National de Jazz pod batutą François Jeanneau, z której wywodzi się śmietanka nowego pokolenia francuskich muzyków.

Niezależnie od zespołu w którym się pojawia, Michel Benita zawsze wnosi bogactwo, pewność i melodyjność dźwięku, które w takiej samej mierze zawdzięcza Scottowi LaFaro i jego finezji, jak i Charliemu Hadenowi i wyznawanej przez niego zasadzie prostoty. Nie można zapomnieć również o wpływie stateczności Dave’a Hollanda ani ekspresywnej śpiewności skandynawskich kontrabasistów, jak Arild Andersen i Palle Danielsson.

Wydany w 2010 r. album Ethics nadaje nowy wymiar brzmieniu muzyki Michela Benity, dzięki wykorzystaniu japońskiego koto, na którym pięknie gra Mieko Miyazaki, charyzmatyczny muzyk z Tokio. Za marzycielskie partie na trąbce odpowiada Matthieu Michel ze Szwajcarii, natomiast perkusja i elektronika to królestwo Philippe’a Garcii. Grający na gitarze Eivind Aarset z Norwegii nadaje 10 kompozycjom autorstwa Benity charakterystycznej przestrzeni.

Rok 2012 to dwa ważne wydawnictwa. Pierwsze to podwójny album, będący zapisem koncertu Palatino (Romano, Ferris, Fresu, Benita) — zespołu, który ponownie zjednoczył siły na jedyny koncert w hali MC2 w Grenoble (Naïve). Drugie to pierwszy album wyprodukowany przez Manfreda Eichera pod szyldem ECM, nagrany z Trio Libero w skład którego weszli angielski saksofonista Andy Sheppard i Seb Rochford na perkusji.

W latach 2013–2014 Michel Benita odbywa tournée z akordeonistą Vincentem Peiranim i pianistą Michaëlem Wollnym (Thrill Box, ACT). Następnie nagrywa nowy album dla ECM z Andym Sheppardem, członkiem jego nowego kwartetu, skład którego uzupełniają Eivind Aarset i Sebastian Rochford.

Rok 2015: pierwszy album z Ethics Band wydany przez ECM. Za produkcję przenikliwego krajobrazu dźwiękowego River Silver, nagranego w kwietniu 2015 r. w Auditorio Stelio Molo RSI w Lugano, odpowiada Manfred Eicher. Kolejne dwa albumy Benita nagrał z Andym Sheppardem: Trio Libero i Surrounded By Sea. Wszystkie trzy nagrane w sali koncertowej w Lugano, której atmosfera zachęca do niezwykle intensywnych muzycznych interakcji.