Warsaw Summer Jazz Days 2017

Julian Lage Trio

7 LIPCA

Julian Lage – guitar
Jorgr Roeder – bass
Eric Doob – drums

Julian Lage

Amerykański gitarzysta jazzowy i kompozytor młodego pokolenia. Kiedy w wieku 21 lat nagrywał swój pierwszy album, miał już na koncie wiele muzycznych epizodów – od rodzinnego Santa Rosa po Nowy Jork. Młodziutki Lage nie bez powodu był nazywany „genialnym dzieckiem”. Mając zaledwie 8 lat, stał się bohaterem nominowanego do Oscara dokumentu, ”Jules at Eight” (1996). Film ukazywał fenomen talentu rozkwitającego muzyka, który, będąc całkowicie zafascynowanym gitarą, po prostu „nie mógł przestać na niej ćwiczyć”. Zaledwie rok po premierze filmu gitarzysta stanął na scenie obok samego Carlosa Santany, który zaprosił go do wykonania acid – rockowego Maggot Brain razem z grupą Funkadelic.

Kilka lat później, jako 11-latek, wszedł do studia z progresywnym bluegrassowym mandolinistą, Davidem Grismanem, ażeby w kolejnym roku wystąpić na scenie podczas ceremonii rozdania Nagród Grammy. Jako nastolatek występował wspólnie z takimi mistrzami, jak: banjonista, Béla Fleck, gitarzysta akustyczny, Doc Watson czy wibrafonista jazzowy, Gary Burton. „Doskonale pamiętam, jak w dzieciństwie mówiono do mnie: Jesteś taki dobry, będąc tak młodym. – Byłem wdzięczny za słowa uznania, jednak w duchu powtarzałem sobie, że moim celem jest bycie dobrym nie tylko w młodości, ale w każdym wieku”.

Mimo że Lage w pierwszej kolejności był jazzmanem i myślał jak jazzman, w dzieciństwie spędził niezliczoną ilość czasu na studiowaniu wszystkiego, co sytuowało się między bluesem i folkiem, aż po country i muzykę klasyczną. Przez pewien czas zgłębiał nawet tajniki muzyki indyjskiej, pobierając lekcje w Ali Akhbar College, w San Raphael. „W zasadzie zajmowałem się wszystkim, w czym byłem pewien, że mam jakieś braki”. Ta bezgraniczna ciekawość muzyczna pozwoliła wypracować otwarte i płynne podejście do twórczości, którą dopełnia nieprzeciętna zdolność gitarzysty do odnajdowania się w każdej estetyce z łatwością.

Większą część swojej kariery Lage spędził grając w duecie, trio i w konfiguracjach grupowych. Wydany w 2015 roku World’s Fair był jego pierwszym nagraniem solowym. „To była tylko jedna gitara akustyczna, bez overdubów, wyłącznie podstawa”. Jego dwoma głównymi źródłami inspiracji była twórczość paragwajskiego gitarzysty z początku XX wieku, Augustyna Barriosa (szczególnie sposób, w jaki jego kompozycje wykorzystywały wysoki, średni i niski zasięg gitary), jak również postać hiszpańskiego mistrza gitary klasycznej, Andreasa Segovia.

Czwarty album, wydany pod jego własnym nazwiskiem, to Arclight. Jak wyznaje artysta: „To jazzowe trio jest rezultatem mojego zamiłowania do Fendera Telecastera – realizacją odwiecznego marzenia, którego wcześniej nie podjąłem”. Album jest fuzją estetyki standardów jazzowych z rockową stylistyką lat 70. Towarzyszący artyście muzycy, basista, Scott Colley i perkusista, Kenny Welles, stanowią mocną reprezentację światowej czołówki sekcji rytmicznych. Połączenie genialnego warsztatu i ogromnego doświadczenia dojrzałych muzyków ze świeżością wybitnego gitarzysty, uznaje się za największe odkrycie od czasów Pata Metheny’ego.

Mimo całej aktywności i uznania na polu muzycznym, w jednej z ostatnio przeprowadzonych ankiet, Lage wyprzedził legendarne gwiazdy jazzu, wśród których zaleźli się: Bill Frisell, John Scofield i Pat Metheny.