Warsaw Summer Jazz Days 2017

Immortal Onion

6 LIPCA

Ziemowit Klimek – double bass / electric bass

Tomir Śpiołek – piano / electric piano

Wojtek Warmijak – drums

 

Trio powstało wiosną 2016 roku. Inspiracją dla powstania zespołu byli artyści tacy jak: Esbjörn Svensson, Hiromi Uehara, czy Tigran Hamasyan. Sklasyfikowanie muzyki Immortal Onion okazuje się niemałym wyzwaniem, gdyż muzycy zespołu w swojej twórczości nie boją się nawiązywać do wielu gatunków. W ich utworach słychać wpływy m.in. jazzu, muzyki filmowej, minimalizmu, fusion, muzyki elektronicznej, a nawet progresywnego metalu. Mimo tak dużej rozbieżności stylistyk, w których się obracają udało im się stworzyć własny rozpoznawalny język.
Swoje charakterystyczne brzmienie zawdzięczają umiejętnemu łączeniu energicznych i skomplikowanych rytmicznie fragmentów z minimalistycznymi, transowymi motywami i lirycznymi tematami.
Biegłość techniczna i muzyczna dojrzałość członków zespołu nie byłaby tak zaskakująca gdyby, nie fakt, że najstarszy z nich, Ziemowit Klimek jest obecnie na I roku studiów kompozycji i aranżacji rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof.Leszka Kułakowskiego, Wojtek Warmijak jest zeszłorocznym maturzystą, a drugi kompozytor zespołu – Tomir Śpiołek jest tegorocznym maturzystą i dyplomantem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku. Wszyscy trzej mimo bardzo młodego wieku mają na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych, m.in. udział w festiwalach i konkursach: Festiwal Neo Arte 2015, Gdański Festiwal Tańca 2015, EtnoWiosnowisko, Goniec Polish Festival (Londyn), Hej Fest Festiwal Supportów, Stage Europe Network (Tallin), Sopot Art Fashion Days 2014, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Big Bandów w Ceskej Kamenicy, XIV Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Malborku, III miejsce na V konkursie pianistycznym ,,Muzyka Krajów Nadbałtyckich”.

 

Mimo iż Immortal Onion istnieje od niedawna, młode trio występowało na wielu festiwalach m.in. na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, oraz z autorską ścieżką dźwiękową do dwóch filmów: na II Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku i na 17. Festiwalu Kina Niemego w Kinie Pod Baranami w Krakowie.
Jako laureaci VI edycji programu ,,Jazzowy debiut fonograficzny”, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, wydają w tym roku swoją pierwszą płytę ,,Ocelot of Salvation” której premiera będzie miała miejsce na Festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2017

 

https://www.facebook.com/ImmortalOnion/

https://www.youtube.com/watch?v=ESJM1hr5ZvQ