Warsaw Summer Jazz Days 2017

Harriett Tubman

7 LIPCA

Brandon Ross- guitar/banjo/vocal
Melvin Gibbs – electric bass
JT Lewis – drums

W żyłach tego eksperymentalnego tria soulowo-rockowego z Brooklynu płynie muzyczna krew Jimiego Hendrixa, Ornette Colemana i Parliment-Funkadelic. W skład grupy wchodzą: gitarzysta i wokalista Brandon Ross, basista Melvin Gibbs i perkusista JT Lewis. W swojej muzycznej karierze współpracowali z takimi artystami jak Cassandra Wilson, Living Color, Lou Reed, Herbie Hancock, Henry Threadgill, Sting, Arrested Development, the Rollins Band, David Murray i Me’Shell N’degeocello. Ich brzmienie charakteryzuje czysty i wyzwolony ekspresjonizm muzyczny – głęboka i pełna satysfakcji medytacja nad wolnością.

Grupa Harriet Tubman powstała w 1998 roku, gdy perkusista J.T. Lewis, gitarzysta Brandon Ross i basista Melvin Gibbs spotkali się aby założyć zespół, który niósłby za sobą jakieś znaczenie. Nazwa grupy nawiązuje do bohaterskiej afro-amerykańskiej niewolnicy, która ryzykowała życie aby uciec z niewoli i pomóc innym 300 osobom wydostać się na wolność. Dlatego muzyka Harriet Tubman jest głęboko inspirowana ideałami wolności. Muzyka tego tria – połączenie fali soul, rock, jazzu i bluesa – bada głębię tych gatunków w autorski, unikalny sposób, prezentując ich muzyczną ekspresję.

Mitch Myers (Amazon) powiedział kiedyś, że Harriet Tubman jest „pobudzającym umysł i wyobraźnię, inspirowaną instrumentalną rozmową między trzema znakomitymi muzykami, którego moc jest dużo większa, niż innych zespołów”.

Harriet Tubman łączy w swojej muzyce sampling i inne cyfrowe metody w ciekawe brzmienie pionierskiego ducha jazzu. Wydobywanie nowych sposobów wykorzystania technologii muzycznych w celu tworzenia innowacyjnych kompozycji stanowi ważną część tradycji afro-amerykańskiej a trio traktuje projekt Harriet Tubman jako swój wkład w tę tradycję. Poszukując zawsze nowych brzmień w tradycji i historii muzyki, Lewis, Ross i Gibbs określają swoją muzykę jako kontynuację innowacji muzycznych, prezentowanych przez tak różnorodni autorów jak: Ornette Coleman, Jimi Hendrix, Derrick May, Art Ensemble of Chicago i Parlament-Funkadelic.

Członkowie zespołu przyznają: „Uważamy, że nasz wybór drogi muzycznej ma wartość i znaczenie, które łączy się z przebudzeniem, nowym poszukiwaniem muzycznego doświadczenia, które widzimy i doświadczamy gdziekolwiek gramy. Nasza muzyka nie jest określana przez gatunek, czy wiek słuchacza, nie mówi w jaki sposób należy jej słuchać.”

Blog muzyczny Bold as Love tak chwali muzyków: „Te trzy osoby są doskonałymi muzykami, którzy są u szczytów swoich muzycznych możliwości. Można od razu rzec, że kiedy słuchasz tego tria. nie musisz dostosowywać się do muzycznych trendów bo wiesz, że ci ludzie robią coś wyjątkowego”.